Predavanje Ašok Murtija

Ašok MurtiNa putovanje kroz svet muških odela, kao i koje poruke se prenose stilom oblačenja, kako se obući za poslovni sastanak, za večernji koktel, a kako za neformalno druženje sa prijateljima, bile su samo neke od tema kroz koje nas je sproveo naš poznati modni stručnjak, Brand Manager HUGO BOSS-a, stilista, Ašok Murti (Ashok Murty), iz kompanije Movem Fashion. Prisutne učenice obrazovnog profila stilista saradnik su mogle da čuju malo više o kulturi poslovnog oblačenja , kao i koje su najčešće greške u uklapanju boja, kako da izbegnemo tradicionalno sivo odelo i kako savršeno da uklopimo odelo i kravatu, da "ležerno" ne mora da znači "neuredno i neuglađeno". 

Murti je objasnio da imidžing nije samo moda, već vrsta neverbalne komunikacije. Da bi se upoznali novi ljudi i razmenjivale informacije potrebno je izdvojiti određeno vreme, a upravo vremena savremeni poslovni ljudi uvek imaju premalo.

Ipak, Murti tvrdi da je u komunikaciji najvažniji pogled, a ne reč, pa se možda može reći da se vizuelnim u komunikaciji može uštedeti određeno vreme potrebno za razumevanje nekih situacija i stvaranje slike o sagovorniku. Očima komuniciramo i usmeravamo dalji tok komunikacije, tako najbolje dobijamo povratnu informaciju. Pored toga, savremenog čoveka poslovna odeća mora da isprati kroz niz situacija: u toku samo jednog radnog dana susreće se sa različitim ljudima u različitm ambijentima i okolnostima.

Imidž, mada u bukvalnom prevodu sa engleskog jezika znači slika, zapravo predstavlja skup svih naših karakteristika, utisak koji ostavljamo na druge ljude. On podrazumeva sve osim artikulisanog govora. Imidž je često jači i značajniji od onog što govorimo, definiše nas kao individue i dolazi pre izgovorene reči. Murti je objasnio i na primerima modela pokazao da postoje tri distinktivne grupe imidža.

Opuštena neformalna varijanta

Prva vrsta imidža je ona u kojom se osećamo udobno i sigurno, to je ono što nosimo kada smo sa bliskim ljudima. Ipak, koliko god da je upravo to ono što jesmo, nedopustivo bi bilo otići tako na razgovor za posao ili poslovni sastanak. Osim što bi bilo infantilno, ovakva neformalnost mogla bi da se protumači i kao drskost i nepoštovanje saradnika ili partnera. Postoje dva osnovna pravila teorije ličnog stila:ne smete odećom poklopiti sagovornika i sagovornik ne sme poklopiti vas. Ovakvim imidžom biste zasigurno poklopili sagovornika i ostavili utisak pretenciozne osobe kojoj je jedino važno da se oseća fenomenalno bez obzira na sve druge.

Maskiranje imidžom

Druga vrsta imidža je ona koja se javlja u velikim ličnim tranzicionim periodima, npr. pri promeni okruženja ili posla. Tada na sebe navlačimo imidž masku, stvaramo idealnu osobu, onu koju drugi žele da vide. Ovakve imidž maske funkcionišu u kontrolisanim situacijama kao što su estrada ili politika. Napravite savršenog čoveka za određenu ciljnu grupu, uporedo radite na njegovom imidžu, govoru, mestima na koja odlazi i slično. I u biznisu je imidž maska veoma zastupljena. Poslovni ljudi se često strogo pridržavaju uniformnog oblačenja i dres kodova, što je zapravo veoma pogrešno. Sagovornik vidi ono što izgled govori, ali na taj način se gubi individualnost, ljudi nestaju, imidž maska ih jednostavno guta.

Neformalno oblačenje ne dolazi u obzir, ali ni uniformno poslovno oblačenje nije dobro. Šta nam onda ostaje?

Poželjna kombinacija imidž maske i autentičnog stila

Ašok Murti je pokazao da ipak postoji rešenje: treća vrsta imidža koja predstavlja sinergiju poželjnog - imidž maske i ličnog, neobičnog i autentičnog. Postoje elementi uniformnog oblačenja koje ne možete izbeći. Modni stručnjaci tvrde da postoje odevni predmeti koje svaka žena mora imati u ormaru . Kod muškaraca je to mnogo manje komplikovano, pa je zato teže iskazati sebe. Odelo kakvo znamo izmišljeno je još u XVIII veku i od tada je, uz manje promene, nezaobilazni i najvažniji deo formalne muške garderobe. Kad već moramo da zadržimo osnovne elemente uniformnog oblačenja, Murti savetuje da odaberemo one elemente koji nam savršeno stoje, a onda ih individualizujemo prema onome što jesmo. Klasična poslovna suknja u kombinaciji sa različitim čarapama, nakitom i drugim detaljima, pretvara se u savršen odevni predmet. Muškarci jedan sako mogu kombinovati sa različitim kravatama, šalovima ili ešarpama i svaki put izgledati potpuno drugačije i autentično.

Kreiranje ličnog stila

Svako priču o imidžu treba da razrađuje kao misaoni proces i doživljava kao igračku. Odredite koje su vaše akcentne boje, one u kojima najbolje izgledate, a onda ih kombinujte sa paletom poslovnih boja: tamno sivom, crnom, teget, bež...

"Kada kreativno shvatimo odeću, ona prestaje da nosi nas i mi počinjemo da nosimo nju", poručuje Murti.

Murti je postao prvi stilista sa imenom i prezimenom ovde (posedujući isto u svetu arhitekture, pre toga). Najpoznatiji kao prva osoba koja se bavila TV stajlingom. Pošto je postavio standarde posla u toj oblasti, koji još važe, otisnuo se i u one vrste stajlinga koje u fokusu imaju konkretnu osobu…

Na kraju, iskusio se u modi – danas ne postoji nijedna oblast ili format kojim se nije bavio u modnom stajlingu, od revija preko editorijala i kataloga, pa sve do modnog uredništva. Povremeno piše i objavljuje tekstove.

Danas se bavi oblastima mode koja je više vezana za brend i radi kao konsultant. Pored niza domaćih modnih kuća angažovanje je našao i u HUGO BOSS -u, franšiza za Srbiju, gde obavlja zadatak kupca za žensku liniju kao i što je nosilac komunikacije sa kompanijom za sve oblasti vezane za brend kao takav. HUGO BOSSje brend koji je među prvima prepoznao rastući trend na tržištu – da sve veći broj individua želi da bude baš to – individualci. Danas ovaj brend predstavlja pionira među premium brendovima koji nudi takav asortiman da omogućava potpunu individualizaciju svakog klijenta, što je upravo suština imidžinga.

Predavač je na Accademia del Lusso na predmetima Fashion editing i Branding.
Veruje da sve što čovek radi mora imati i neki poučni element makar to bilo i u najjednostavnoj formi. Dignitet banalnim i prolaznim formatima daje upravo time što im daje upotrebnu licencu za budućnosti.

Ne veruje više u revoluciju. Ne veruje ni u promene osim ako ih neko pokrene unutar samog sebe. Ali zato je sasvim ubedjen da je evolucija jedini mogući izbor kako na planetarnom nivou tako i za svakog datog pojedinca.

Ako bi imao moto on bi verovatno glasio: ne upuštaj se ni u šta ako to nije nešto što ćeš uraditi najbolje, ako to nije nešto čemu se nećeš predati potpuno i ako to što radiš doživljavaš samo kao rutinu. Mada ceni iskustvo, čak i sopstveno, veruje u profesionalnu intuiciju i činjenicu da nijedan profesionalni angažman nije nemoguće pretvoriti u strast i zabavu.

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , ,

Srednjoškolski obrazovni centar, moderna privatna škola, pruža učenicima sticanje praktičnog znanja, kao i stručan profesorski kadar. Zašto smo najbolja privatna škola? Zato što nam je interes učenika na prvom mestu. Zato što su nam roditelji saradnici u obrazovno vaspitnom procesu. Zato što osposobljavamo učenike za obavljanje poslova u okviru željenog profila i zato što obezbeđujemo kvalitetan rad bez pritiska i stresa u motivacionoj i konstruktivnoj atmosferi za učenje.
Misija naše škole je upravo to – pružiti učenicima kvalitetna i savremena stručna znanja koja će obezbediti stručnost u obavljanju posla, kao i uspešno napredovanje u daljem školovanju. Na taj način, kroz modernu i atraktivnu nastavu i individualni pristup učenicima, doprinosima razvoju odgovornih i zrelih ličnosti koje će biti osposobljene za aktivno, angažovano učešće u društvu.