Estetičar specijalista za aparaturnu kozmetiku
Estetičar specijalista za aparaturnu kozmetiku se obrazuje tj. specijalizuje za oblast aparaturne i preparativne kozmetike. U toku poslesrednjeg specijalističkog obrazovanja, osposobljava se za izvođenje složenih kozmetoterapijskih procedura, utvrđivanje kozmetičke dijagnoze i određivanje produžene preparativne nege.
Potreba za ovim kadrom iz dana u dan sve je veća jer u većini razvijenih kozmetičkih salona sprovode se veoma složene kozmetoterapijske procedure koje su uglavnom praćene i upotrebom modernih aparata. Takve procedure su: miolifting, laserska epilacija, mikrodermoabrazija, različite vrste hemijskih pilinga, vakum masaža i td.
Po završetku školovanja ovi kadrovi obezbeđuju sebi visoku startnu poziciju u pogledu zapošljavanja, a usluge svog salona podižu na viši i kvalitetniji stručni nivo. Na ovaj način se korisnicima usluga obezbeđuje sigurnost, a kozmetoterapeut kao vrhunski stručnjak ostvaruje veći profit.
USLOVI ZA UPIS
Pravo upisa imaju kandidati koji su završili srednje obrazovanje u trogodišnjem i četvorogodišnjem trajanju upodručjima rada:
- zdravstvo i socijalna zaštita - obrazovni profili: kozmetički tehničar, kozmetoterapeut ili fizioterapeutski tehničar i
- delatnost ličnih usluga - obrazovni profili: kozmetičar i scenski masker - vlasuljar, pod uslovom da imaju najmanje dve godine radnog iskustva u struci.
Pri rangiranju knadidata za upis, pored opšteg uspeha iz srednje škole, vrednuju se ocene iz predmeta: likovna kultura i srpski jezik i književnost.
Nakon uspešnog završetka programa obrazovanja kandidati polažu specijalistički ispit. Ispitom se proverava i promoviše stečeni nivo stručnih kompetencija za obavljanje profesionalnih aktivnosti estetičara specijaliste za aparaturnu kozmetiku.
Specijalistički ispit sastoji se iz: praktičnog rada i usmene provere znanja.
PRAKTIČAN RAD
Izvršavanjem praktičnog zadatka proverava se nivo praktične osposobljenosti kandidata za kreiranje i aplikovanje savremenih kozmetodijagnostičkih i kozmetoterapijskih procedura.
Praktični zadaci konstituišu se iz sadržaja programa predmeta:
- aparaturna kozmetika
- funkcionalna kozmetika i
- estetska nega ruku i stopala
USMENA PROVERA ZNANJA
Usmenom proverom znanja proverava se i promoviše nivo stečenih teorijskih znanja iz struke i opšta stručna kompetentnost kandidata.
Pitanja za usmenu proveru znanja konstituišu se iz predmeta:
- kozmetologija,
- dermatologija u kozmetici,
- kultura tela
- estetsko-hirurške procedure
- primena računarske tehnologije u struci i
- osnove menadžmenta i marketinga.
Nastavni plan - Estetičar specijalista za aparaturnu kozmetiku